A Kilencek/2007/
Intro
Egy kérdés, amelyből aztán egy jó adag ígérkezik annak, aki megnézi ezt a darabot. Hiszen feltesszünk magunkban azt, hogy mik is azok a címben szereplő kilencek, kilencesek, és mi közük van a sztorihoz. Gondolkodunk erősen, aztán egy-két percre rá már azon veszünk észre magunkat, hogy javában nézzük a filmet, és próbáljuk összerakni a látottakat, amelyek fenekestül felforgatják egy ember délutánját…
A sztori
Nem lesz egyszerű, de megpróbálom: Főhősünk, aki egy sorozatbeli zsaru figura rászánja magát, hogy cracket vesz magának, de partnert is szerez magának az árú elfogyasztásához. A hatás olyan jól sikerül, hogy főhősünk zuhany közben észreveszi, hogy nincs köldöke, felhívja a mentőket, aztán beül az autójába, amelyben utazva kiderül, hogy nincs egyedül, hisz a hátsó ülésen is ő ül, csak még kétszer, szakállal, meg szemüveggel. Aztán karambol, felgyújtja a házát...Erre szoktam azt mondani, na ezt kapd ki! És ez csak a kezdet, a java még hátra van…
Értékelés
A történet
A sztoriban nem akartam lelőni a poént, és igazából itt se teszem meg, mert ezt látni kell in medias res kezdéssel élve.
Szóval a start, amiről írtam, az elég lassúra, körülményesre sikeredett, hiszen az ember kb fél óra után azon töpreng magában, hogy ez nem volt egy jó választás, talán egy másik…
Aztán a film közepe már rendesen megkavarja a dolgokat, és az ember már megveregetheti a vállát, hogy folytatta a történetet. Mert elég izgalmasra sikeredett cselekmény kibontakozás. Hiszen kisebb részekre bontva tálalja a furcsábbnál furcsább, érthetetlennél érthetetlenebb dolgokat a múvi. Amit fontos leszögezni, hogy 3 részt láthatunk, ugyanazokkal a szereplőkkel, mégis egy kicsit másként, de mégis valamennyire kapcsolódva egymáshoz, elég csak a kilencesekre nézni. Mind a filmnéző, mind a főhős úgy érzi, hogy kezd becsavarodni, hiszen fogalma sincs, hogy akkor most mi az igazság. Meghaltam? Élek? A purgatóriumba kerültem? Szóval jönnek az egyre zavarosabb kérdések, amelyre nincsenek válaszok, de bízunk benne, hogy idővel majd minden megvilágosodik előttünk, felettünk és így tovább.
Aztán a végkifejlet némileg megadja a választ, igaz nem az összes kérdésünkre, de a legfontosabbra igen, hogy érdemes volt megnézni, és hogy érdemes lesz majd még egyszer neki ülni ennek a darabnak. Egyfajta Heuréka érzés lepi el a nézőt, hiszen végre kiderült az igazság, de mégis bosszantja a tudat, hogy látja szeme előtt leperegni a stáblistát, hiszen számos nyitott kapu maradt meg benne…
Sok mindent még el lehetne mondani, mesélni róla, de ami talán a legjellemezőbb eme alkotásra, az a kitűnő szórakozás és kikapcsolódás fogalomkörében tárgyiasul, persze szerintem. És mindent összevetve speciel nekem a pilotos rész is bejött, ahogy leszólja, bemutatja a kamerán belüli és kívüli világot, nem lehetet kihagyni, hisz már a legelején kiderül, hogy egy sorozatos manusszal van dolgunk, aki a saját produkcióját is nézi a tv-ben, szóval ez nem semmi volt. –elég közhelyesJ
Szereplők
Ryan Reynolds kitett magáért személy véleményem szerint. Eddigi alkotásaitól nem voltam oly túlságosan lenyűgözve, de itt nem is egy, hanem 3 karaktert kellett megformálnia egy filmen belül, és a fene se gondolta volna, hogy ilyen jót is tud nyújtani. Kellemes csalódás volt.
Hope Davist és Melissa McCarthyt is érdemes kiemelni, hiszen ő nekik is 3szor kellett egymástól igencsak eltérő karaktereket bemutatni, és ők is jól megoldották a feladatot. Valahogy érdekes volt ezt a 3ast így egy filmben elképzelni, de mégis elmondható, hogy minden igényt kielégítő és minden várakozást felülmúló játékot láthattunk a három színésztől.
Pozitivum
A történet elég érdekes, finoman szólva, a 3 szereplő mutatott játéka
Negatívum
Az első fél órával nem vagyunk kibékülve
Outro
Mostanság szokásommá válik, hogy a lezáró részben idézettekkel élek, és ez most sincs másként:” ezt a filmet lehet szeretni és utálni. Köztes megoldás nincs. Ha valaki szereti, az egy maradandó filmélménnyel lesz gazdagabb, aki utálja az átkozza az egész filmet és szeretné visszakapni ezt a másfél órát az életéből”
9/10Pontszám